DUBAİ

DUBAİ

 

YOLCULUK ÖNCESİ

Saat Farkı:

Dubai, Türkiye’den 1 saat ileride.

İklim:

Tropikal bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı kışın 25 C ° ile 30 C ° arasında yaşanırken Mayıs – Eylül arası dönemde, nem oranı maksimum düzeyde ve gündüz sıcaklıkları genellikle 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Yılın geri kalanında, sıcaklıklar daha dayanılır seviyede, yani 22 – 30 derece arasında. Yılın büyük bir bölümünde yağmur görmeyen Dubai’de, aralık ve ocak aylarında, kenti gezmeyi zorlaştıracak şiddette fırtınalar yaşanabiliyor.

Sağlık:

Genelde sağlık ile ilgili bir problem yoktur. Musluk suyu güvenlidir. Otellerde ve restoranlarda kapalı şişede su servis ediliyor.

Haberleşme:

Türkiye'den Dubai'yi ararken: 00 + 971 + 4 + telefon no

Dubai'den Türkiye'yi ararken: 00 + 90 + şehir kodu + telefon no

Para Birimi:

Dirham (Dirhem) (AED) 1 Amerikan Doları = 3.67 Dirhem

Konuşulan Diller: Resmi dil Arapça'dır. İngilizce özellikle iş hayatında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Giyim:

Tüm yıl boyunca açık renk giysiler tavsiye edilmektedir. Ancak akşam saatlerinde sıcaklık hızla düşebilir. Havuz kenarında ve sahilde tünik, bikini veya mayo, t-shirtler ve şortlar tavsiye edilmektedir. Ancak şehir merkezine indiğiniz zaman daha kapalı giysiler giymeniz önerilir. Yanınıza şık bir takım almanızda yarar var.

Türk Konsolosluğu:

314 788 Po box 9221 Dubai

Türkiye’den Ararken:

+ 971 + 4 (alan kodu) + telefon numarası

Türkiye'yi Ararken

+ 90 + alan kodu + telefon numarası

Türkcell ve Telsim cep telefonları Dubai'de kullanılabilmektedir.

Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:

İş saatleri: 08:30-13:00 / 16:00-19:00

Dükkanlar: 08:00-13:00 ve 16:00-20:30. Çoğunlukla işyerleri Perşembe günleri 13:00'de kapanmaktadır. Cuma günleri hafta tatilidir.

Voltaj Düzeyi: 220/210 Volt.

KDV: Vergi olmadığından vergi iadesi yoktur.

Bahşiş:Restoranlarda ve otellerde % 10 uygundur.

Ulaşım: Emirates Hava Yolları - Hergün saat: 19.10'da İstanbul'dan Dubai'ye direkt uçuyor.

Singapur Hava Yolları – Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri, saat:13.30’da İstanbul'dan Dubai'ye direkt uçuyor.

Türk Hava Yolları – Pazartesi ve Salı günleri saat: 19.45’de ve Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri saat 23.05’de İstanbul'dan Dubai’ye direkt uçuyor.

KENTİ GEZERKEN

Bastakiya

Bir zamanlar Dubai Körfezi’nin iki yakasında, rüzgâr kuleleri ve avlularıyla dikkat çeken eski evleri, artık sadece Bastakiya bölgesinde görebilirsiniz. Elektriğin olmadığı günlerde bu evler, rüzgâr kuleleri sayesinde çöl sıcağına karşı serin tutulabiliyordu. Restoranları ve galerileri ile bu mahalle, şimdiden turistik bir bölgeye dönüştürülmüş durumda.

Al Fahidi Kalesi

Bastakiya’nın batı kıyısında kalan bu kalenin, kentin en eski yapısı olduğu sanılıyor. Dubai’nin petrol öncesi tarihini ve hızlı gelişim sürecini öğrenmek isteyenler, Al Fahidi Kalesi’ndeki Dubai Müzesi’ni ziyaret etmeli. İnci avcılığı ile ilgili bölüm, özellikle dikkat çekici. Her gün 08:30 – 20:30 arasında açık (cuma günleri, 15:00’ten sonra açık).

Dubai Creek Golf ve Yatçılık Kulübü

Al Ggarboud Yolu

Tel: 295-6000

Go-cart’tan deve yarışlarına, futboldan regattaya kadar, her yıl çok sayıda spor etkinliğine sahne olan Dubai, golf severler için de iyi bir adres. Dört adet şampiyona sahası bulunan kentin en önemli golf merkezi, yelkenliyi andıran ilginç tasarımıyla dikkat çeken Dubai Creek Golf ve Yatçılık Kulübü. 18 delikli bir şampiyona sahasına sahip olan kulüp, Dubai Körfezi’nin en güzel noktalarından birinde, palmiye ağaçları ve göletlerle süslü geniş bir yeşil alan üzerinde kurulu. Kulübün marinası, restoranları ve yüzme havuzu da var.

Çölde safari

Günübirlik veya konaklamalı çöl turları, Dubai seyahatlerinin en unutulmaz bölümünü oluşturuyor. Kentteki seyahat acentaları tarafından organize edilen çöl aktiviteleri arasında; kumullar üzerinde jip safari, kum kayağı, deve gezintileri, Hacer Dağları’ndaki vadilerde yüzme keyfi, çölde barbekü gecesi ve bedevi köylerini ziyaret de bulunuyor. Etkinliklerle ilgili bilgi için, yerel bir turistik internet sitesinden yararlanabilirsiniz:www.godubai.com

Alışveriş merkezleri

Dubai, Singapur ve Hong Kong gibi “alışveriş cenneti” olarak ün yapmış kentlerden biri. Bu ününü ise, düşük gümrük vergilerine ve KDV’nin olmayışına borçlu. Ancak her yıl mart ayında düzenlenen Dubai Alışveriş Festivali sırasında, kentin dev alışveriş merkezlerinde daha da büyük indirimlere gidiliyor. Ünlü moda tasarımcılarına ati giysiler, mücevherler, müzik aletleri ve 17 farklı ülke mutfağından lezzetler için Lamcy Plaza (Al Karama, Bur Dubai); alışverişin yanı sıra insanları seyretmek için Deira City Centre (Dubai Creek Golf Kulübü yakınında); kentteki en iyi tekstil ürünleri için Al Ghurair Centre (Dubai Plaza Hotel yakınında); Versace, YSL gibi tasarımcıların giysilerini hesaplı bir fiyata edinmek için Wafi (Al Wasl Yolu, Creekside Park) tercih edilebilir.

Ne Yenir?

Dubai; İran, Fas ve Lübnan mutfaklarının örneklerini tadabileceğiniz güzel restoranlara sahip. Kentteki yerel Arap lezzetlerinin özünü, Lübnan’a özgü meze çeşitleri oluşturuyor. Bunların bir kısmı da, bize pek yabancı değil: Örneğin humus (nohut ve tahinle yapılan bir tür ezme) ve baba ganuş (kızarmış patlıcan, sarımsak ve tahinle yapılan bir yemek) onlarda da var.

Mazazeek

Dünya Ticaret Merkezi, 37. kat

Tel: 309-7990

Yerel lezzetleri tadabileceğiniz, modern, fakat otantik olmayı başaran bir mekân. Kentin, bunaltıcı sıcaklardan sonra nefes alabildiği kış aylarında, restoranın manzaralı terasında oturmak keyifli. Cuma hariç her gün, öğle ve akşam yemeklerinde açık. Her gün 21:00’den sonra, canlı ud müziği var.

Danial Restaurant

İkiz Kuleler’in arkasında,

Belediye Parkı’nın yanında

Tel: 227-7669

Körfez manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz, loş aydınlatması ve şık atmosferiyle dikkat çeken bir İran restoranı. Çok zengin bir açık büfesi bulunan restorana, çocuklu aileler özellikle rağbet ediyor. 7 $karşılığında tadını çıkaracağınız açık büfede; salata ve kebaplar, et ve balık çeşitleri, tatlılar sunuluyor. Yemekler batılı damak tadına uyarlandığından, aşırı baharatlı değil.

Konaklama

Al Maha Resort

Al Ain otoyolu

Tel: 303-4222

İşte, Afrika’nın lüks safari çadırlarına Dubai’nin yanıtı! Çölün ortasında, bedevi çadırlarını andıran 30 kadar bungalovdan oluşan Al Maha Resort, 4 bin kilometrekarelik bir doğal hayat rezervine sahip. Turizm ile doğa korumacılığını birleştiren otelin rezervinde; özel rehberiniz eşliğinde gezintiye çıkarak egzotik çöl kuşları ile çöl tilkilerini, nesli tükenmek üzere olan Arap ceylanlarını görebilirsiniz. Çölde at veya deve ile safari, bedevi usulü barbekü partileri ve yakın çevredeki vahalarda kamp, Al Maha’nın konuklarına yaşattığı diğer heyecanlar. İşin başında, daha önce yıllarca Güney Afrika’daki ünlü MalaMala Rezervi’ni yöneten Tony Williams var. Bütün yemekler ve aktiviteler, oda fiyatlarına dahil. Odalarda çift kişi konaklama, 630 $’dan başlıyor.

Burj Al Arab

Jumeirah

Tel: 301-7777

Her türlü tahminin ötesinde bir lüksü konuklarına sunabilen, dünyanın “yedi yıldızlı” tek oteli. 202 dubleks suiti, eski uygarlıkları çağrıştıran Aswan Spa adlı bir sağlık merkezi, bir deniz altı restoranı bulunan otel, denizin ortasından aniden yükselen gövdesiyle, gerçekten de bir kaleden farksız. Odalarda çift kişilik konaklama, 1000 $’dan başlıyor

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !